Seznam

Mezi telefony Siemens řady 35
je možné navzájem posílat
ikonky volajícího,
ikonky v telefonním seznamu
a obrázkové textové zprávy.

[časopis Mobility, ročník 2000, číslo 8, strana 41]


Calling PicturesProtože ikonky volajícího posílat neumím, používám je jinak - když chci někoho naštvat, přidělím mu symbol klauna, jdu k němu s mobilem nenápadně viditelným a požádám ho, jestli by mi nezavolal, že si zase něco zkouším.
Původně snad byly vymyšleny, aby usnadnily rozpoznání volajícího slabozrakým (starším) nebo negramotným (dětem). Kromě těch deseti ikonek je kupodivu v paměti mobilu několik dalších, nepoužitelných obrázků:

Inaccessible Calling Pictures

Laskavý výrobce nám místo nich nabídl jinou, poněkud bizardní možnost. Ze tří trojic grafických prvků si neuvěřitelně snadno sestavíte skvělé fotoalbum jedinečných a výstižných portrétů svých sedmadvaceti známých a příbuzných. Co kousek, to originál:
Programátorské žertíky

download? Easter-egg týmu MMI - Chcete-li docela stylové operátorské logo, můžete si je stáhnout kliknutím na obrázku vlevo. A co je na něm vlastně stylového? Jděte do telefonního seznamu, zvolte <Nový záznam>, jako <Tel.číslo> zadejte 2000 a jako <Příjmení> napište History. No a pak stiskněte OK.

Čísla VIP - V souladu s návodem druhý stisk tlačítka Phonebook omezí zobrazený seznam na podmnožinu čísel označenou jako VIP vykřičníkem za názvem. Nikdy nepochopím, proč to nefunguje také při výběru adresáta odesílané SMS.

Paseznamy - Pokud zvolíme v menu telefonního seznamu položku Kapacita, zobrazí se kapacita dostupných seznamů
 SM seznam SIM
 FD pevný seznam SIM
 ME seznam telefonu
Přestože návod o tom mlčí, ve skutečnosti se navíc jako povedený žertík zobrazí seznam ME ještě jednou s ikonkou  a informací o tom, kolika položkám seznamu ME    nebyl přidělen obrázek. Na první pohled to působí dojmem, že v paměti telefonu není jeden, ale dva seznamy.
Podle této logiky by měla být zobrazována snad i pseudokapacita pseudoseznamu VIP, snadno vypočítatelná jednoduchým vzorcem
 =  +  +  
Mimochodem - klidně by tam mohl být i seznam hlasového vytáčení , jeho ikonka je v paměti připravena.

Čísla telefonního seznamu mohou obsahovat kromě znaků #*012345679 také znak otazník. Pokud na takové číslo zavoláte, není hned navazováno spojení - jste napřed požádáni o doplnění čísla. V manuálu je takové číslo označeno pojmem "neúplné telefonní číslo" v rámci takzvaného "omezeného seznamu". C35i ale neumožňuje do telefonního čísla vložit znak otazník z klávesnice, zřejmě se předpokládá, že je na SIM nahraje poskytovatel.
Chcete-li si sami taková čísla do seznamu dát, musíte alespoň první číslo s otazníkem do mobilu nahrát vhodným programem (vhodný je Sx35CZ, nevhodný je PeP2000.157). Další čísla pak už na C35i můžete klonovat - kopii čísla uloženého v SIM snadno vytvoříte tak, že mu přidělíte obrázek, čímž získáte kopii v seznamu telefonu. No a tu kopii si už změníte a přemístíte jak libo.
Například číslo *102*?# může sloužit pro dobíjení kreditu předplacené služby Go - nemusíte si pamatovat celý tvar, po vytočení čísla jen otazník přepíšete číslem Go-kupónu.